Z troch zadani bolo pre mna najzaujimavejsie zadanie I3 - Google Analytics. Tvorbe webových stranok som sa venoval uz davnejsie a aj dodnes robim napriklad aj nasu skolsku webovu stranku. O tom, ze s pomocou Java Scriptov je mozne si nechat zasielat rozne informacie z pocitaca, kde si clovek otvori moju webstranku som samozrejma vedel. Napriklad nastavenie rozlisenie monitora sa dalo celkom dobre vyuzit na prisposobenie vzhladu niektorych casti webovej stranky tohto parametru.
Informacie, ktore by mi prezradzali co najviac o navstevnikoch nasej webstranky, ak by so to chcel robit sam, by vsak bolo treba nejakym sposobom spracovat, archivovat a vyhodnocovat. V Google Analytics toto vsetko robia uz za nas.
Staci sa zaregistrovat seba i web a do sledovanej stranky vlozit JavaScript, ktory pri kazdej navsteve informacie zisti a odosle. Pri zaujme prezriet si ziskane udaje sa staci prihlasit a len klikat pre informacie, ktore ma prave zaujimaju.
Vdaka sluzbe Google Analytics tak mozem vediet kolko navstevnikov, kedy alebo odkial prislo, ci adresu stranky poznali a zadali ju priamo alebo ju nasli cez nejaky vyhladavac alebo odkaz z inej stranky, ci dokonca aj vlozenim akeho klucoveho slova vo vyhladavaci sa ludia dostavali k odkazu na nasu webovu stranku. velmi ma zaujala moznost lokalizacie odkial bola stranka nacitavana. O nasej stranke som tak zistil, ze vela pristupov bolo z Bratislavy, aj ked to mame do hlavneho mesta pomerne daleko a ani ziakov odtialto u nas na skole ziadnych nemame.
Zaver. Aj bez velkej prace a zloziteho programovania sa clovek moze lahko a rychlo dostat ku kvalitnej a velmi podrobnej spracovanej statistike navstevnosti webovych stranok. Staci len vediet kam za nimi ist.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára